Уроки логістики від професіоналів або навіщо потрібен експедитор

Україна географічно вигідно розташована для транзиту вантажів із країн Північної та Центральної Європи, Скандинавії та країн Балтії в напрямку країн басейну Індійського океану, Південно-Східної Азії та всього Азіатсько-Тихоокеанського регіону.

Першими перспективність цього вантажопотоку оцінили фахівці Румунії. Порт Констанца одразу після війни мав акваторію площею 50 га. Перша черга розвитку, завершена в 60-х роках минулого століття, додала 200 га. Остання вже становила 2000 га. Потім були побудовані різні причали. Але західні вантажовласники не поспішали в Румунію, адже порти України розташовані в більш вигідному положенні порівняно з румунськими.

У лютому 2022 року, коли українські порти закрилися, величезний вантажопотік пішов у порт Констанца. Трохи згодом вантажі, призначені для України, почали доставлятися через Констанцу, Гдиню, Гданськ та Стамбул.

Частина експедиторських/логістичних фірм вирішила призупинити свою діяльність і залишити країну, а перед тими, хто залишився, постали нові завдання: як все ж таки доставити вантажі своїм клієнтам в нових умовах. Знання, досвід і зв’язки, напрацьовані роками, допомогли нам одразу ж повністю перебудувати свою роботу. Вантажі наших клієнтів були доставлені в цілості та безпеці, максимально швидко та недорого. Ми діяли так, ніби наші можливості були безмежними. Доставка здійснювалася автомобілями через прикордонні переходи «Порубне» та «Орлівка», контейнерними поїздами, трохи пізніше баржами.

Чому я все це написала? Для розуміння завдань, які вирішує логістика. Тут я по черзі буду згадувати то Логіста, то Експедитора, що в даному тексті є одним і тим самим.

Логіст – це особа, яка управляє процесом доставки вантажу. Логіст представляє інтереси клієнта перед митницею, контролюючими органами на кшталт «карантин», «ветконтроль», представниками порту, перевізниками.

Отже, ви керівник підприємства і вирішили отримати нову аудиторію (нові ринки збуту) та вийшли на міжнародний ринок. Вам потрібно відправити або отримати вантаж. Можна спробувати самостійно зв’язатися з судноплавною лінією та навіть укласти Договір. А яку судноплавну лінію обрати, адже у кожної є свої переваги та недоліки? А якщо в порту Констанца призначили огляд? Чи зможе представник судноплавної лінії швидко організувати цей огляд, якщо на судні одночасно прибуває тисяча контейнерів? Або, наприклад, вам потрібно організувати перевантаження вашого товару з контейнера в автомобіль або навпаки. Хто організує цей процес, оформить необхідні документи в митниці та проконтролює вантажників? Які документи потрібно надати в митницю і як правильно оформити транзитну декларацію? А якщо з вантажем щось станеться, хто буде захищати ваші інтереси і підкаже всі нюанси? Наприклад, судноплавна лінія пошкодила контейнер під час розвантаження з судна, і в результаті частина зерна з контейнера розсипалася в порту Стамбул. У нашій практиці також був випадок, коли Відправник обманював Отримувача, недовантажуючи йому продукцію в кожному контейнері. Питання з нестачею швидко вирішилось завдяки контролю за перевезенням з боку експедитора: GPS-навігатор + зважування контейнера в порту.

Організацію доставки вантажів все ж таки краще довіряти професіоналам.

Ні для кого не секрет, що наша митниця любить призначати зважування контейнерів з імпортними вантажами. У них є така форма контролю. А раптом у контейнері більше вантажу, ніж зазначено в документах, і ви вирішили заощадити на миті? Але ця історія не про імпорт.

Мова піде про гордість українського експорту — соняшникову олію та курятину.

Наша фірма організовувала доставку двох сорокафутових контейнерів з бутильованою соняшниковою олією. Відправник вантажу — компанія «Кернел», маршрут перевезення: Полтава — Одеський порт — порт Бейрут (Ліван). Завантажені контейнери були здані на контейнерний термінал Одеського порту ТОВ «Бруклін-Київ Порт». І що тут такого? З вигляду звичайне перевезення. У кожному контейнері при заявлених 26 тоннах не вистачало по 10 тонн олії. Водії, знаючи, що контейнери будуть зважуватися, підробили довідки про зважування — «вагові». Однак вони не врахували, що дані про зважування знаходяться в базі порту і доступні експедитору. Далі був виклик поліції, порушено кримінальну справу. Водії, звісно, були затримані, але потім відпущені, оскільки знайшли спільну мову з прокурором.

Ця історія набула широкого розголосу. І все ж небагато експедиторських компаній зробили висновки і на сьогоднішній день зважують вантажі своїх клієнтів. Тому періодично трапляються історії, коли замість соняшникової олії у флексітанках до портів призначення надходить вода. Адже густина води та олії різна, і ваги точно покажуть різницю між заявленою і фактичною вагою вантажу в контейнері.

Процедура зважування досить проста. Достатньо надіслати заявку до порту, і автомобіль з контейнером та без контейнера буде зважений, а результати зважування можна буде побачити онлайн. Ось ще один приклад. Це сталося під час завантаження замороженої курятини на одному зі складів МХП в Одесі. У результаті зважування було встановлено розбіжність на 500 кг між вагою, зазначеною в документах, і фактичною вагою вантажу в контейнері. Ми проінформували МХП, склад оперативно провів перевірку і було встановлено, що недовантажили частину ящиків. Досадний інцидент був урегульований. Наш улюблений клієнт, який був вантажоотримувачем, не постраждав.